POHOD OB REKI POVEZUJE IN PRESEGA MEJE
Da so meje pravzaprav le črte na zemljevidu, ko se združita prava energija in odlično vzdušje, je pretekli vikend dokazalo več kot 4.500 pohodnikov na Pohodu ob reki, ki povezuje, od Domžal do Kamnika oz. obratno, pa tudi občinski delegaciji obeh občin, ki sta že tradicionalno na sredini poti pod Homškim hribom na most želja pripeli ključavnico in se tako simbolično zavezali k dobremu dolgoročnemu sodelovanju na vseh področjih.
Letošnji pohod ob reki Kamniški Bistrici je potekal od Keršmančevega parka v Kamniku do Parka Martina Krpana v Domžalah. Na 14-kilometrski trasi so se pohodniki lahko ustavili na več kot 25 postojankah; na nekaterih so dobili žige, z vsemi osvojenimi žigi pa tudi simbolična darila. Na pohodu že vsa leta sodelujejo tudi prostovoljci iz številnih društev ter organizacij iz obeh občin, ki z dogajanjem pomembno soustvarjajo program in vsebino pohoda – tudi tokrat so se pohodniki na posameznih postojankah lahko osvežili, okrepčali, posladkali, sprostili, fotografirali, zapeli in sodelovali v nagradnih igrah ter se seznanili s koristnimi informacijami.
Na Pohodu ob reki, ki povezuje, pa se ne povezujejo le pohodniki in sodelujoča društva, zavodi, klubi in podjetja, temveč je v ospredju tudi povezovanje obeh občin, kjer pohod poteka. Kamnik in Domžale že vrsto let uspešno sodelujeta pri številnih projektih, s katerimi se izboljšuje kakovost bivanja občank in občanov ter omogoča večjo dostopnost in urejenost prostora za rekreacijo. »Reka Kamniška Bistrica je več kot le naravna meja – je prostor povezovanja, sodelovanja in skupnega razvoja. Zelo intenzivno in uspešno sta se občini povezali v komunikaciji z državo ob naravni ujmi, ta preizkušnja nas je še dodatno povezala,« je na Pohodu ob reki, ki povezuje, povedala županja občine Domžale Renata Kosec. Tudi podžupan občine Kamnik Uroš Pirc je poudaril, da se v Kamniku zavedajo pomena dobrega sodelovanja: »Posebej se je to pokazalo po avgustovskih poplavah pred dvema letoma, ko smo morali hitro in usklajeno ukrepati pri odpravljanju posledic in načrtovanju sanacije. Prav na področju obnov po naravnih nesrečah danes poteka največ sodelovanja – od skupnih načrtov do usklajevanja z državnimi institucijami.« Odnosi so dobri in konstruktivni, sta še dodala: »Povezujejo nas skupni cilji, predvsem pa zavest, da lahko z usklajenim delovanjem bolje služimo občankam in občanom obeh občin.«
Kaj je novega ob poti?
Pohodniki so se na pešpoti ob Kamniški Bistrici lahko srečali s številnimi možnostmi, ki jih za aktivno preživljanje prostega časa ponujajo kotički ob reki – od otroških igral in mest za počitek ter sprostitev do opreme za ulično vadbo in fitnes na prostem ter doživljajskih in učnih poti. Obe občini že vrsto let urejata pešpoti in ostalo infrastrukturo ob reki Kamniški Bistrici, zeleni osi regije, in tako ustvarjata prostor kakovostnega bivanja za vse generacije.
V Domžalah so v letu dni od zadnjega pohoda zgradili novo brv čez razbremenilnik Pšata Jarše–Mengeš, zaključuje se rekonstrukcija druge brvi čez homško Mlinščico v Jaršah, na Škrjančevem so odprli park z orodji za ulično vadbo oz. t. i. street workout park, v Radomljah pa sanirali kamniti most čez Mlinščico, ki vodi do rekreacijske poti. »Z veseljem pričakujemo tudi začetek sanacije mostu čez Kamniško Bistrico v Domžalah ter rekonstrukcijo dela regionalne ceste, ki sta poškodovana zaradi vodne ujme avgusta 2023. Investitor, Ministrstvo za infrastrukturo Republike Slovenije, je trenutno v fazi izbire izvajalca. V sklopu projekta bo rekonstruiran tudi obstoječi kolesarski koridor, ki bo potekal pod mostom,« so še dodali v domžalski občinski upravi, razkrili pa tudi, da na območju, kjer rekreacijska pot zavije proti parku Martina Krpana, v prihodnje načrtujejo gradnjo novega mostu, medtem ko v bližnjem Športnem parku Domžale že potekata gradnji dveh pomembnih investicij, bazena in skate parka, ki bosta še dodatno obogatila ponudbo za aktivno preživljanje prostega časa.
Letos začetek sanacijskih del na odseku Kamnik–Šmarca
V Občini Kamnik so skupaj z Občino Domžale in Direkcijo za vode intenzivno sodelovali pri usklajevanju projektnih rešitev za sanacijo škode, ki jo je povzročila poplava avgusta 2023. »Na osnovi dogovorov s pristojnimi službami Ministrstva za naravne vire in prostor ter Direkcije za vode lahko letos pričakujemo začetek sanacijskih del na odseku Kamnik–Šmarca (Etapa 1), saj je vsa potrebna projektna dokumentacija že pripravljena,« so povedali v kamniški občinski upravi in dodali, da je za prihodnje leto načrtovano nadaljevanje sanacije na odseku Šmarca–Radomlje (Etapa 2), kjer je dokumentacija v zaključni fazi. Poleg tega so v okviru projekta Zelena os, s katerim so uspešno kandidirali tudi za sofinanciranje Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, uredili več počivališč v dolini Kamniške Bistrice, in sicer počivališče Dedkov pruh ter počivališči v soteski Predoselj in na izviru Kamniške Bistrice, medtem ko v Keršmančevem parku, kjer se bo obrežje uredilo z dvema dolgima lesenima ploščadma in urejenim dostopom do vode preko stopničaste kaštne konstrukcije, dela še potekajo.
»Verjamemo, da bomo s skupnimi močmi še naprej uspešno premagovali izzive in krepili povezovalne projekte, kot je tudi Pohod ob reki, ki povezuje, ki tako simbolno kot dejansko združuje naša prizadevanja,« se nadejajo tako v Občini Kamnik kot Domžale, organizatorji pohoda – poleg Modrih novic še Zavod za turizem in šport Kamnik ter Zavod za šport in rekreacijo Domžale – pa že zdaj pogledujemo v prihodnje leto in na jubilejni 10. Pohod ob reki, ki povezuje, ko obljubljamo tudi kakšno novost in presenečenje.