ZAČETEK IN OTVORITVENI DOGODEK PROJEKTA DANUBE-ADAPT
Projekt Danube-ADAPT se je uradno začel 1. aprila 2025 v okviru programa Interreg Podonavje, ki je sofinanciran s strani Evropske unije in sklada Interreg. Projekt združuje 16 partnerskih organizacij iz 8 držav Podonavske regije. Skupni proračun projekta znaša 2.641.914 evrov, konzorcij pa sestavljajo meteorološke službe, raziskovalni inštituti, občine, razvojne agencije in akademske ustanove.
Slovaški hidrometeorološki inštitut (SMHU) je 19. in 20. junija 2025 v Bratislavi gostil prvi transnacionalni partnerski sestanek in otvoritveni dogodek projekta Danube-ADAPT, ki so se ga udeležili tudi predstavniki Občine Domžale, ki aktivno sodelujejo pri projektu. Prvi dan je po uvodnih nagovorih in predstavitvah v imenu vodilnega partnerja (HungaroMet Ltd.) glavni načrtovalec in vodja projekta Attila Sütő predstavil ozadje in splošen potek projekta. Sledile so predstavitve vodij posameznih specifičnih ciljev (SO1: HMet, predavatelj: Attila Sütő; SO2: UBB, predavatelj: Horaţiu Ioan Ștefănie; SO3: REGEA, predavateljica: Karla Mlađen), ki so predstavili načrtovane aktivnosti in podaktivnosti, pričakovane rezultate ter vključene projektne partnerje.
V nadaljevanju dneva sta potekali seji dveh tematskih delovnih skupin SO1 pod vodstvom HungaroMet-a. Zita Bihari (HungaroMet, TWG1) in Sára Bordi (HungaroMet, TWG2) sta povzeli rezultate preteklih tednov ter naloge v bližnji prihodnosti glede vzpostavljanja podnebne baze podatkov. Univerza Babeș-Bolyai (UBB) je izvedla delavnico o popisu in kartiranju tveganj. Vse partnerske države so predstavile trenutno stanje glede tematike podnebne ranljivosti v svoji državi znotraj Podonavske regije. V primeru manjkajočih partnerjev oz. nepokritih držav je primer Avstrije predstavila HungaroMet, primer Moldavije in Bolgarije UBB, in primer Črne gore REGEA.
Druga delavnica dneva se je osredotočila na možne metodološke pristope k izvajanju analiz podnebne ranljivosti v projektu. Attila Sütő in Zsófia Kecskés (HungaroMet) sta predstavila razvoj in evolucijo povezanih konceptov, definicij in dejanskih metod analiz podnebne ranljivosti (CVA), ter predlagala dve možni metodi ocenjevanja ranljivosti, ki temeljita na metodologiji IPCC, za pilotna območja v projektu. Tema bo podrobneje obravnavana v prihodnjih mesecih.
Drugi dan, 20. junija, je bil v celoti posvečen praktičnim vidikom vodenja projekta, vključno s proračunom, poročanjem in pravnim okvirom. Člani ekipe za podporo upravljanju projekta so partnerjem podali podrobne informacije, odgovorili na vprašanja in celo preverili novo znanje udeležencev s preizkusom. Kasneje so delegati uradno ustanovili Usmerjevalni odbor (Steering Committee) in soglasno sprejeli dokument o pravilih in postopkih odbora. Projektni partnerji so s strani Gáborja Mozge (NSKI), komunikacijskega vodje projekta, prejeli tudi podrobne informacije o komunikacijskih nalogah.
Dvodnevni sestanek se je zaključil s sproščujočim kvizom o klimatoloških vprašanjih ter zgodovinskih, geografskih in kulturnih dejstvih Podonavske regije, ki ga je pripravil vodilni partner.
Otvoritveni dogodek sta s sklepnima govoroma zaključila vodilni in gostujoči partner, ki sta povzela izkušnje obeh dni ter izpostavila naloge, ki partnerje čakajo v poletnih in jesenskih mesecih. Z uvodnim dogodkom v Bratislavi se je vzpostavil učinkovit začetek skupnega dela v naslednjih treh letih, ki se ga vsi partnerji veselimo.
Več o projektu si lahko preberete na spletni strani https://interreg-danube.eu/projects/danube-adapt ali pa sledite Facebook strani projekta https://www.facebook.com/danubeadapt/.