Dva projekta v okviru LAS Za mesto in vas
Za vas!
Javni zavod Cene Štupar je v partnerstvu z Območno obrtno-podjetniško zbornico Domžale in Javnim zavodom Sotočje Medvode oblikoval celovit program spodbujanja podjetništva Za vas!. Prek podjetniških druženj, startup vikendov in podjetniške akademije se bo razvijalo podporno podjetniško okolje za razvoj inovativnih podjetniških izzivov in priložnosti. Višina odobrenih sredstev Evropskega regionalnega sklada je 41.952,24 EUR, celotna vrednost projekta pa znaša 55.312,00 EUR.
Udeleženci bodo razvili podjetniške kompetence, lokalne podjetniške iniciative z družbenim učinkom pa bodo dobile ustrezno podporo za razvoj podjetniških dejavnosti. To pomeni, da bodo nosilci idej ustvarjali izdelke in storitve, katerih prodaja jim bo lahko zagotavljala pozitivni finančni tok in preživetje, poleg tega pa ustvarjala tudi dodano vrednost za vse nas, za celotno družbo in okolje, v katerem živimo.
Ekološko izobraževanje na porečju Kamniške Bistrice (Evreka)
Ekološko izobraževanje na porečju Kamniške Bistrice (Evreka) bo izvajal Zavod za ihtiološke in ekološke raziskave REVIVO, v partnerstvu z Javnim zavodom Sotočje Medvode in Centrom za mlade Domžale. S projektom želijo dvigniti nivo ozaveščenosti o pomenu ohranjanja narave in trajnostnem načinu rabe naravnih ekosistemov. Višina odobrenih sredstev Evropskega regionalnega sklada je 31.097,46 EUR, celotna vrednost projekta pa znaša 43.168,90 EUR.
Varstvo narave je odgovornost in naloga vseh ljudi, ki pa se večinoma ne zavedajo te odgovornosti in poleg tega ne vedo, kako lahko k ohranjanju in varovanju narave prispevajo sami z odločitvami in vedenjem v vsakodnevnem življenju. Namen projekta je dvig ozaveščenosti prebivalcev LAS o pomenu ohranjanja narave, s čimer bo opravljen prvi korak k dolgoročnemu ohranjanju in izboljšanju kakovosti voda in degradiranih naravnih območij ter posledično zavarovanih vrst in njihovih habitatov.
Z razvojem in testno izvedbo naravovarstvenega izobraževanja mladih ter različnih naravovarstveno obarvanih dogodkov se bo na območju LAS ponudila nova storitev, ki bo dolgoročno dvignila nivo ozaveščenosti prebivalcev o pomenu in načinih varovanja narave. S tem se bo omogočila boljša gospodarska in socialna vključenost skupnosti, saj bodo posamezniki z naravovarstveno ozaveščenim pogledom na svet skozi življenje lahko prepoznali in razvili nove, okolju prijaznejše rešitve na vseh področjih delovanja in se hkrati aktivneje vključili v lokalni razvoj v smislu upravljanja z lastnim okoljem, saj se bodo zavedali pomena ohranjanja narave in poznali možnosti za aktivno vključevanje v postopke upravljanja z okoljem.
Tekst: RRA LUR