Rudnik pri Radomljah – spominska slovesnost
Spominjati se in spoštovati žrtve
V Rudniku pri Radomljah stoji spomenik v obliki vodnjaka, posvečen 30 padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja iz Rudnika pri Radomljah in okolice. Postavljen je bil leta 1960, obnovljen 1999, njegov avtor pa je akademski slikar Ivan Seljak – Čopič. Spomenik predvsem spominja na mrzle januarske dneve leta 1945, posebej na 6. januarja, ko je po najhujši zimski ofenzivi tedanji sekretar Okrožnega komiteja KPS Kamnik, Edvard Peternel – Tinko sklical vse okrožne politične delavce, da bi se dogovorili o nadaljnjem delu in nalogah do konca vojne. V bunkerjih nekdanje okrožne tiskarne se je zbralo okoli 30 tovarišev in tovarišic. Aktivisti so bili izdani in obkolil jih je mnogo večji nemški sovražnik. V napadu so bili popolnoma nemočni in v neenakem boju z močnejšim sovražnikom je večina žrtvovala svoja življenja, saj se jih je le malo rešilo, 10 jih je ostalo v bunkerjih, 10 jih je sovražnik naslednji dan ustrelil. Z njihovo smrtjo je partijsko okrožje izgubilo številne predane in požrtvovalne tovarišice in tovariše.
V spomin na omenjeni dogodek združenji borcev za vrednote NOB Domžale in Kamnik pripravljata spominsko svečanost, ki se je je tudi letos udeležilo veliko ljudi. Organizator letošnje slovesnosti je bilo Združenje borcev za vrednote NOB Domžale – ob pomoči Občine Domžale. V imenu združenja je prisotne borce in borke, častnike slovenske vojske, veterane vojne za Slovenijo, praporščake in številne druge obiskovalce in goste, med katerimi je bil tudi župan Občine Kamnik, Matej Slapar, ter podžupanja Občine Domžale, mag. Renata Kosec ter vodstvo Območnega združenja borcev za vrednote NOB Občine Kamnik, pozdravila Marija Majhenič, predsednica domžalskega združenja. tudi slavnostna govornica, Prisotne je spomnila na dogodke v januarju 1945, ob tem pa posebej poudarila, da se moramo danes, bolj kot kdajkoli prej zavedati tistega krutega in prelomnega časa ter se spominjati in spoštovati žrtve, ki so skoraj na pragu svobode žrtvovali za nas, za svobodno domovino in za boljši svet svoja življenja.
Mag. Renata Kosec, podžupanja Občine Domžale je poudarila pomen spoštovanja zgodovine, posebej dogodkov, ko so se borci pogumno, nesebično, brez pomislekov uprli mnogo močnejšemu sovražniku ter se borili za pravico do obstoja in človeškega dostojanstva. Poudarila je, da so pogumna dejanja omogočila tudi obstoj in današnjo samostojno Slovenijo. Spomnila je na dogodke 6. januarja 1945, na predane in požrtvovalne tovarišice in tovariše, ki so bili za svobodo pripravljeni žrtvovati največ: svoja življenja in sanje; na veličino boja, ki je del poti slovenskega naroda do samostojnosti. Spomnila je tudi na sedanjost, ko le združeni, povezani in skupaj lahko premostimo ovire do naših ciljev. Pa tudi, da tovarištvo, solidarnost odločnost in pogum vrline borcev NOB, morajo biti tudi naše vrednote, s katerimi bomo ustvarili prostor - prijeten in varen za vse ljudi. Vsem je zaželela miru, zdravja in prijetnih trenutkov ter življenja z ljudmi, ki jih na vsakem koraku spremljata zadovoljstvo in pozitiven pogled na svet,
Ob prisotnosti častne čete Območnega združenja slovenskih častnikov Domžale ter zvokih trobente Matevža Zlatnarja iz Godbe Domžale, sta Marija Majhenič ter Marica Jerman položili venec ob spomenik, prisotni pa so se spominu žrtev poklonili z minuto molka.
V kulturnem programu, ki ga je povezovala Draga Jeretina Anžin, je Moški pevski zbor Radomlje, vodi ga Primož Leskovec, zapel številne partizanske pesmi, nastopili pa sta tudi recitatorki - učenki Podružnične šole Ihan Maša Jakoš in Lana Komatar – pod mentorstvom Marte Krabonja, S recitacijami sta dokazali, da se tudi najmlajši učijo o zgodovini NOB.
Udeleženci so se na slovesnosti lahko seznanili s publikacijo, pravo avtobiografijo, Vinka Žebovca – Vilka, obudili spomine na NOB ter si zaželeli nasvidenje na spominski slovesnosti v januarju 2020.
Foto: Vido Repanšek