Slovesno odprtje 10. mladinskega literarnega festivala Bralnice pod slamnikom 2020
V Kulturnem domu Franca Bernika Domžale je danes, 29. januarja 2020, ob 12. uri potekalo slovesno odprtje že desetega mladinskega literarnega festivala Bralnice pod slamnikom, ki velja za prvega tovrstnega v Sloveniji. Letošnja osrednja festivalska nit je branje poučne literature. Med več kot 80 festivalskimi aktivnostmi v 20 krajih po Sloveniji, pri katerih bo sodelovalo več kot 7000 udeležencev in okrog 20 knjižnih ustvarjalcev, bomo razmišljali, kaj je dobra poučna knjiga, kako si lahko z njo pomagamo pri pouku, delu doma in širjenju obzorij ter zakaj je premalo zastopana in brana. Prireditev je povezoval Boštjan Gorenc - Pižama, ki je na odru gostil madžarskega avtorja in ilustratorja slikanice Moja prva knjiga o vesolju Róberta Farkasa in dr. Tino Bilban, strokovnjakinjo za poučno literaturo.
Goste festivala je med drugim uvodoma pozdravila tudi podžupanja Občine Domžale, mag. Renata Kosec in jih nagovorila z besedami: »Spoštovani gostje, drage bralke, bralci, mentorji, lepo pozdravljeni in dobrodošli v Domžalah, v občini, ki je branju prijazna. To priznanje smo dobili pred leti in nam dokazuje, da smo na pravi poti, saj dajemo velik pomen branju in razvoju bralne kulture na mnogih ravneh v naši lokalni skupnosti. Zavedamo se, da je potrebno spodbujati branje že med našimi najmlajšimi, zato mnogo dogodkov, prireditev organiziramo skupaj z vrtci, šolami, Knjižnico Domžale in ostalimi zavodi, kjer na različne načine promoviramo branje. Občina Domžale podpira založniško dejavnost, nakup knjižničnega gradiva, delovanje Knjižnice Domžale, postavitev knjigobežnic, pred leti smo izdali knjigo – Hrošček Simon širi zadovoljstvo, v prejšnjem letu pa smo odprtje poučne-doživljajske pravljične poti na Šumberku pospremili s knjigo – Izgubljeni Slamnik. Podpiramo tudi večje dogodke oziroma festival – Bralnice pod Slamnikom. V vseh teh letih ste dokazali, da uspešno promovirate in spodbujate branje med mladimi, poleg tega presegate s svojim festivalom meje lokalne skupnosti, saj povezujete številna slovenska mesta, šole, knjižnice in ne nazadnje povezujete ljudi, posameznike, ki imamo radi branje. In zakaj je branje tako zelo pomembno? Ker z njim vstopamo v svoj svet, kjer ni prostora za skrbi, stres, težave, vstopamo v svet domišljije, si širimo obzorja, pridobivamo nova znanja, spoznavamo druge kulture, navade, običaje, dobivamo nove ideje… naučimo se sprejemati drugačnost, postajamo strpni. In ravno s festivalom in vsemi dogodki, ki sledijo, kažemo na velik pomen branja, pa vendar tu ne gre samo za branje, temveč za nekaj več. Branje nas uči tudi, da znamo sprejemati drugačnost, da postanemo strpni in da med seboj sodelujemo. Zato vam v imenu Občine Domžale in svojem imenu čestitam za izjemen festival in za vaš 10. rojstni dan ter želim uspešne bralne korake še naprej, vsem vam/nam pa mnogo bralnih užitkov v prihodnje.«
Občina Domžale, Urad župana
Foto: Vido Repanšek

