V Domžalah ob dnevu upora proti okupatorju k spominskim obeležjem položili vence
27. aprila obeležujemo dan upora proti okupatorju, ki je državni praznik in dela prost dan. Tradicionalne prireditve in slovesnosti so bile letos zaradi epidemije odpovedane, so se pa ob prazniku širom po Sloveniji člani združenj borcev za vrednote NOB prazniku s polaganjem vencev k spominskim obeležjem. Vence so k spomeniku padlim borcem v centru Domžal ter k spomeniku borbi in delu v parku pri domžalski pošti položili tudi predstavniki Združenja borcev za vrednote NOB Občine Domžale ter domžalske krajevne organizacije ZB za vrednote NOB Venclja Perka, Slavka Šlandra in Simona Jenka.
Pri osrednjem spomeniku padlim borcem v centru Domžal so se s polaganjem venca prazniku poklonili Franci Gerbec, predsednik Krajevne organizacije ZB za vrednote NOB Venclja Perka, Manica Perdan Ocepek iz Krajevne organizacije ZB za vrednote NOB Simona Jenka, Nataša Belle iz Krajevne organizacije ZB za vrednote NOB Slavka Šlandra ter podžupan Občine Domžale Marjan Ravnikar. Po koncu kratke slovesnosti sta Franci Gerbec in Marjan Ravnikar zaželela vsem občankam in občanom vse dobro za praznik dneva upora proti okupatorju ter ob prihajajočih prvomajskih praznikih.
Podžupan občine Domžale Marjan Ravnikar se je ob tej priložnosti zahvalil vsem, ki se borijo proti zajezitvi korona virusa ter jim še posebej zaželel zdravja v teh trenutkih: »Vsem po tej poti čestitamo za dan upora proti okupatorju, praznik dela in dan zmage nad fašizmom in nacizmom z željo, da ostanete zdravi ter tudi optimistični, da bomo tudi to zmogli premagati.«
Pri spomeniku borbi in delu v parku za pošto pa se je ob spremstvu praporščaka z vencem poklonila Marija Majhenič, predsednica ZB za vrednote NOB Občine Domžale, v spomin na vse žrtve, ki so padle v Domžalah in okolici. V nadaljevanju je Igor Lipovšek spregovoril o pomenu dneva upora proti okupatorju ter nanizal nekaj dejstev o ustanavljanju čet in vodov ter odhodov v partizane iz domžalskega konca. Orisal je tudi zgodovino spomenika, katerega avtor je je pisatelj in kipar Tone Svetina. Spomenik je narejen v obliki obeliska iz starega orožja, posvečen pa borbi, delu, zmagam in spominu na devetstodvaindvajsetim borcem in žrtvam druge svetovne vojne iz občine Domžale. Spomenik je bil odkrit leta 1975, ob 30-letnici osvoboditve. Na spomeniku je napisan tudi verz Toneta Svetina: »Smrt je manjše zlo kakor suženjstvo, kdor upa v boju, vztraja v uporu, kdor vztraja zmaguje.«
Do leta 1991 smo Slovenci 27. april praznovali kot dan ustanovitve Osvobodilne fronte, od leta 1992 pa ga praznujemo kot dan upora proti okupatorju. Na ta dan leta 1941 je bila v Ljubljani ustanovljena Protiimperialistična fronta, ki se je po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda. OF je bila sicer ustanovljena dan prej, 26. aprila 1941, v hiši književnika Josipa Vidmarja, kjer so se sestali predstavniki nekaterih političnih strank in kulturnih delavcev. To so bili: Boris Kidrič, Boris Ziherl, Aleš Bebler (za KP), Josip Rus (za Sokole), Tone Fajfar (za Krščanske socialiste), Ferdo Kozak, Franc Šturm in Josip Vidmar (za Slovenske kulturne delavce). Prvotno ime ob ustanovitvi je bilo »Protiimperialistična Fronta«. Nastala je deset dni zatem, ko je jugoslovanska vojska v Beogradu podpisala vdajo, in dobrih 14 dni po okupaciji Slovenije. Ustanovne skupine so sklenile začeti priprave na oborožen upor, takoj po napadu Nemčije na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941. Ta pa se je kasneje preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda. Poleti 1941 so tako nastale prve partizanske enote. Po vsej Sloveniji se je začel oboroženi odpor, ki je sčasoma prerasel v narodnoosvobodilni boj.
Vir: www.domzalec.si, Avtor: Miro Pivar