Nahajate se:
Likovna kolonija v Domžalah
Likovna kolonija v Domžalah
24. 9. 2021
363
Društvo za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju - Barka trenutno izvaja projekt Umetnost sodelovanja ranljivih skupin ljudi. Partnerji projekta so DEOS Center Starejših Medvode, Občina Medvode, VIZ Frana Milčinskega Smlednik in TV Medvode. Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Projekt se izvaja v okviru LAS za mesto in vas.
V okviru tega projekta potekajo štiri likovne kolonije v štirih različnih občinah. Drugo likovno kolonijo so izvedli 23. septembra v Češminovem parku v Domžalah.
Na koloniji so ustvarjali starostniki in mladostniki iz različnih ranljivih skupin: odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju, ki so uporabniki storitev Društva Barka, osnovnošolci iz VIZ-a Frana Milčinskega Smlednik in starostniki iz DEOS Centra Starejših Medvode. Poleg udeležencev, na dogodku so bili prisotni tudi naši prostovoljci iz Škotske, S.Makedonije in Nemčije.
Namen kolonije je vključiti čim več (ranljivih) skupin ljudi v likovno terapijo, kot učinkovito terapevtsko metodo pomoči in izražanja. Poleg tega, je namen kolonije tudi medgeneracijsko sodelovanje, socialno vključevanje, kreativno preživljanje prostega časa, druženje, spodbujanje aktivnega življenjskega sloga preko novih dogodkov, spodbujanje kakovostnega aktivnega staranja ter zagotavljanje kakovostnega življenja za mladostnike.
Udeležence je pozdravila tudi podžupanja mag. Renata Kosec in Vodja službe za turizem, Mira Bečan. Spregovorili sta z udeleženci in si ogledali njihova umetniška dela, podžupanja pa je poudarila, da podpira take projekte in jim tudi v prihodnje izrekla dobrodošlico v Domžalah.
Vabljeni na umetniške delavnice v Zbiljah
Dne 28. septembra od 13:00 do 14:30 začenjajo z izvajanjem rednih tedenskih umetniških delavnic, ki bodo potekale vsak torek v prostorih Društva Barka v Zbiljah. Prvi sklop programa ateljeja oziroma umetniških delavnic se osredotoča na sproščanje z različnimi likovnimi tehnikami. Delavnice so namenjene različnim ranljivim skupinam ter širši javnosti. Skozi študijsko leto 2021/2022 bo izvedeno 70 delavnic, ki se jih bo lahko udeležilo 75 posameznikov. Umetniške delavnice oziroma likovna terapija je usmerjena predvsem na slikarske in risarske tehnike na način, ki spodbuja kreativnost, obenem pa je tudi izobraževalni proces. Ker v skupini nimajo vsi enakih grafomotoričnih spretnosti, nekateri jih niti niso razvili bodo naloge zastavljene od najbolj enostavne do zahtevnejše. S tem, ko bodo naloge zastavljene tako, da omogočajo napredek in spodbujajo veselje do likovnega izražanja, ki tako postane avto terapevtsko.
Občani Domžal so poleg občanov Komende, Medvod, Mengša, Trzina in Vodic vabljeni k brezplačni udeležbi na delavnicah. Prijavite se lahko kadarkoli tekom šolskega leta na naslovu: projekti@skupnostbarka.si
O Društvu Barka
Društvo za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju - Barka je humanitarna organizacija v javnem interesu, ki uporabnikom nudi dnevno varstvo, torej varstveno delovni center (delavnice), kjer uporabniki razvijajo svoje sposobnosti in interese, ter institucionalno varstvo (bivalni enoti – hiši), kjer uporabniki bivajo skupaj s prostovoljci in asistenti. Poleg tega izvajamo tudi progam Skrb za dobro počutje, ki vključuje različne aktivnosti: plesna terapija, aktivne počitnice, jahanje, telovadba za vsakogar, vsi zmoremo jesti zdravo ipd.
Naše poslanstvo je svetu predstaviti darove, ki jih posedujejo osebe z motnjo v duševnem razvoju in skupaj delati v smeri bolj humane družbe. Društvo Barka uporabnikom nudi domače in delovno okolje, kjer je njihova posebnost in drugačnost videna kot dar in ne kot breme.
Društvo Barka je bilo v Sloveniji ustanovljeno leta 1997. Je del mednarodne organizacije International Association L’Arche, ki krepi položaj oseb z motnjo v duševnem razvoju, da lahko v družbi igrajo pomembno, enakovredno in aktivno vlogo. Prva L’Arche skupnost je bila ustanovljena v Franciji, leta 1964. Danes imamo kar 152 L’Arche skupnosti v 38 državah, na vseh petih kontinentih.
Avtor: Ivana Petkukjeska, mag. (vodja projekta) in Občina Domžale
Foto: Arhiv Občine Domžale