NOVINARSKA KONFERENCA OBČINE DOMŽALE
V ponedeljek, 24. aprila 2023, ob 11. uri je v konferenčni sobi Občine Domžale, potekala novinarska konferenca Občine Domžale, na kateri so bile predstavljene naslednje teme:
- Mag. Renata Kosec je najprej predstavila obisk in odziv občank in občanov na dogodke ob občinskem prazniku ter mlado županjo in mladega župana Občine Domžale, ki sta bila prvič predstavljena na dogodku Spoznajmo se, praznujmo skupaj, ki je bil v sredo, 19. aprila 2023, v Češminovem parku;
- Matej Primožič je predstavil prejemnika naziva častni občan Občine Domžale v letu 2023 in prejemnike nagrad Občine Domžale, podeljene na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku Občine Domžale v Kulturnem domu Franca Bernika, v torek, 18. aprila 2023;
- Borut Ernestl je predstavil sodelovanje s krajevnimi skupnostmi – aktivnosti, ki so že zaključene in ki bodo realizirane predvidoma do konca leta 2023;
- Mag. Marjeta Podpeskar Omahen je predstavila zaključke 1. srečanja Podjetniškega kluba Domžale.
MESEC APRIL JE ODPRL VRATA NA STEŽAJ
mesec april je v Občini Domžale vedno prazničen in poln čudovitih dogodkov. Slogan letošnjega rojstnega dne je »Odprimo vrata na stežaj«. S sloganom smo želeli poudariti, da so občinska vrata odprta vsem, tako občankam in občanom, krajevnim skupnostim, organizacijam, javnim zavodom, podjetjem in vsem tistim posameznikom, ki si želijo resnično pomembne gradnje. Gradnje skupnosti, v kateri se bomo vsi počutili sprejeti in slišani, skupnosti, ki bo na prvo mesto postavila ljudi.
Poleg osrednje občinske proslave, kjer smo dobili novega častnega občana, podelili eno zlato, dve srebrni in tri bronaste plakete ter pet nagrad Občine Domžale smo posebej slavnostno praznovali tudi na dogodku »Spoznajmo se, praznujmo skupaj«. Na dogodku sem prvič predstavila mladega župana Aljaža Praznika in mlado županjo Ajdo Sokler. Vesela sem, da sta se pridružila ekipi in da bomo skupaj gladili občino, ki bo zanimiva tudi za mlade. V letu 2023 bomo prvič organizirali tudi Dan odprtih vrat Urada županje.
Ob občinskem prazniku pa smo za vse občane in občanke ter za druge, ki želijo bolje spoznati občino Domžale, pripravili vodene oglede po Pravljičnem Šumberku in Vilinskem Homcu ter fotografsko razstavo »Mestne vedute Domžal skozi čas«, ki je bila v Knjižnici Domžale na ogled, do 21. aprila. Tudi društva so nas ponovno razveselila s svojimi dogodki, začelo se je s postavitvijo butarice velikanke na tržnem prostoru, zaključili pa bomo s tradicionalno Prvomajsko budnico.
Občinski praznik je z naborom številnih in raznolikih aktivnosti ponovno pokazal, da smo občina, ki je bogata, ne samo zaradi naravnih danosti in geografske lege, ampak predvsem zaradi ljudi, ki tu živijo. To so dokazali tudi letošnji nagrajenci. Izjemno sem ponosna na njihovo delo in nanje, saj so kljub številnim dosežkom ostali skromni, preprosti in iskreni.
Prijetne prvomajske počitnice. Izkoristite proste trenutke za obisk narave in sploščenje, ne pozabite pa tudi na številne kulturne dogodke, ki se bodo v kratkem preselili na prosto. Dan za mlade bo eden takih, ki se bo 26. maja 2023, odvijal v parku Martina Krpana v Domžalah.
MLADA ŽUPANJA IN MLADI ŽUPAN OBČINE DOMŽALE STA IZBRANA
Županja mag. Renata Kosec je o projektu povedala: »Na praznovanju ob občinskem prazniku – Spoznajmo se praznujmo skupaj, sem prvič predstavila mladega župana Aljaža Praznika in mlado županjo Ajdo Sokler. Vesela sem, da sta se pridružila ekipi in da bomo skupaj gradili občino, ki bo zanimiva tudi za mlade. Ker želimo dati glas mladim in jih aktivno vključiti v vse aktivnosti delovanja lokalne skupnosti sem se odločila, da mlade povabim v povsem nov projekt – Postani mlada županja, mladi župan. Mladi župan in županja imata mandat dve leti in bosta ambasadorja mladih … torej most med politiko, občinsko upravo na eni strani in mladimi v naši lokalni skupnosti. Prisotna bosta na dogodkih, prireditvah, sooblikovala bosta mladinsko politiko, podajala pobude, predloge mladih občinski upravi in politiki, sodelovala pri pripravi proračuna, vezanega na področje mladih, v Komisiji za mladinska vprašanja, pri pripravi Strategije za mlade. V bistvu bosta opozarjala na pobude mladih in jih skupaj z nami implementirala v konkretne projekte. Veseli me, da bomo začeli s povsem novim, drugačnim projektom v Občini Domžale, s čimer želimo še bolj odpreti občinska vrata vsem občankam in občanom, v tem primeru mladim. Verjamem, da se bosta mlada župan in županja odlično izkazala pri svojem delu«.
PREJEMNIK NAZIVA ČASTNI OBČAN OBČINE DOMŽALE V LETU 2023 IN PREJEMNIKI NAGRAD OBČINE DOMŽALE
V torek, 18. aprila 2023, je v Kulturnem domu Franca Bernika Domžale potekala slavnostna seja ob občinskem prazniku s podelitvijo priznanj nagrajencem Občine Domžale. Podeljene so bile plakete (bronasta, srebrna, zlata) in nagrade Občine Domžale, prejemnik letošnjega naziva častni občan Občine Domžale pa je postal Matjaž Brojan.
ČASTNI OBČAN – MATJAŽ BROJAN
Matjaž Brojan, novinar, urednik in ljubitelj vsega lepega, je človek, ki je s svojim delovanjem globoko vpet v zgodovino domžalske občine. Mnogo let je bil zvest novinarskemu poslanstvu, je avtor številnih knjig o življenju in delu v občini Domžale, izjemno je njegovo široko in raznoliko delo na različnih področjih ohranjanja kulturne dediščine, posveča se tradiciji slamnikarske obrti, zbirateljstvu, rezbarjenju in kiparstvu – vse našteto pa ga uvršča med najpomembnejše Domžalčane v zadnjem obdobju. V njegovem knjižnem opusu posebno mesto zaseda monografija Slamnata sled Domžal (2012), v kateri Brojan popisuje zgodovino ter družbene razsežnosti slamnikarske obrti in industrije na Domžalskem, najdemo pa na primer tudi dragocene zapise o tehnikah pletenja kit in šivanja slamnikov. Po poteh tradicionalne obrti se Matjaž Brojan sprehodi tudi v knjigi o slamnikarstvu v Mengšu, področju je zvest tudi v strokovnem članku, objavljenem v delu Pletemo kite (2019), ki ga je izdalo KUD Fran Maselj Podlimbarski. V lokalnih in drugih glasilih ter publikacijah je objavil osemintrideset člankov o slamnikarstvu, tako pa prispeval k védnosti in zavesti o pomenu slamnikarstva na Domžalskem. Med drugim je nesporen njegov prispevek k vzpostavitvi domžalskega Slamnikarskega muzeja. Naslovi del, pod katere se je podpisal Matjaž Brojan, so tudi Katarina iz domžalskega spomina (2012), Počivajoči domžalski spomin (2013), Domžalci in njihov čas (2016), dr. Franjo Rosina, pravi rodoljub (2017) in Domžalski kralji brez kron (2020). Sodeloval je tudi pri nastajanju knjige o Aciju Bertonclju, monografiji o Francu Berniku ter knjigi Demos na Domžalskem (2020).
Gospod Brojan je bil več let urednik Občinskega poročevalca, sedanjega Slamnika, kot kolumnist pa je razmišljal o zgodovini domžalskega kina, železnice in sokolskega gibanja. Tako je ohranil prenekatere vsebine iz naše preteklosti, dediščine. Pozornost je posvečal tudi športu in rekreaciji, je avtor monografije, izdane ob 100-letnici TVD Partizan, ter del Nogomet v Domžalah: njegovih osem desetletij (2001) in Stoletje nogometa v Domžalah (2020). V knjigi Domžalska bančna leta: monografija bančne ustvarjalnosti (1994) pa se je kot pisec posvetil še zgodovini bančništva v naših krajih.
Brojanova zbirateljska prizadevanja so izjemno dragocena. Spomnimo le na neprecenljivo darilo Krajevni skupnosti Ihan – pomoč pri postavitvi zbirke in predajo zapuščine sokrajana in jezikoslovca dr. Antona Breznika, ki je obsegala osemintrideset knjig ter drugo dokumentacijo.
Večkrat je dela iz svoje bogate zbirke kulturne dediščine razstavljal v Menačenkovi domačiji, še posebej pa izstopa velika razstava v Galeriji Domžale z naslovom »Prve besede jezika« (2014), na kateri je Brojan predstavil rezbarsko delo, poimenovano »Stiški spomeniki«. Kot rezbar je obdelal verze Prešernove Zdravljice, Brižinske spomenike, Rateški rokopis, Stiški rokopis ter posebno serijo slovenskih ornamentov po Jožetu Karlovšku. Razstavljal je tudi v Narodni in univerzitetni knjižnici.
Matjaž Brojan se je ljudem zapisal v spomin tudi kot dolgoletni radijski novinar, pokrival je dogajanje v domžalski občini. Med drugim je napisal knjigo o zgodovini slovenskega radia ter ustvaril številne samostojne radijske oddaje, v katerih se je izdatneje posvečal zgodovinski in naravni, zlasti pa kulturni dediščini, ki ji je vse življenje namenjal ogromno pozornosti. Ves čas svojega službovanja je pridno zbiral in urejal najrazličnejšo dokumentarno, narodnopisno in drugo informativno gradivo, povezano z Domžalami. Vse je skrbno shranjeval in tako ustvaril nadvse pregledne arhive. Njegova zbirka obsega celotno bibliografijo Domžal, Brojan natančno zbira publikacije, brošure in zloženke, k nastanku marsikaterih izmed njih pa je prispeval tudi svoj smisel za upovedovanje in bogato znanje.
Leta 2008 je prejel zlato plaketo Občine Domžale ter državno Steletovo nagrado za dolgoletno požrtvovalno delo pri ohranjanju in predstavljanju slovenske kulturne dediščine, poleg tega je prejemnik priznanja Naša Slovenija in cenjene Murkove listine za prispevek k ohranjanju tradicije slamnikarstva na Domžalskem.
Z raziskovanjem zgodovine in kulturne dediščine našega območja je g. Matjaž Brojan opravil zares ogromno delo, pomembno tako za sedanje kot prihodnje rodove.
ZLATA PLAKETA – MIHA KOSEC
Gospod Miha Kosec je eden najpomembnejših športnih delavcev v naših krajih, pri čemer posebej izstopajo njegova prizadevanja za razvoj smučarske panoge. Kot športnik, mentor in organizator ter smučarski sodnik je pomembno vplival na dobro delo Smučarskega kluba Domžale. Zanj je prispeval ure in ure prostovoljnega dela, vedno pa je posebno skrb namenjal privabljanju mladih generacij – pomagal je pri organizaciji in delovanju kluba ter poskrbel za ustrezne pogoje za izvedbo smučarskih tečajev in tekmovanj po vsej Sloveniji. Člane in članice Smučarskega kluba Domžale je motiviral za prostovoljno delo v prid uspešnemu delovanju organizacije, obenem pa so bili ti lahko zares ponosni na svoje klubsko udejstvovanje. V letu 2022 je ob 55-letnici Smučarskega društva Domžale izdal monografijo Smučanje v Domžalah skozi čas, v njej je zajel zgodovino kluba in vključil glavne mejnike smučarske panoge v naši občini. Na ta način je zgodovino z več tisoč imeni in priimki ohranil za prihodnje rodove.
Miha Kosec je s smučanjem povezan od svojega četrtega leta. Je eden od pobudnikov za ustanovitev Smučarskega kluba Domžale – bil je njegov dolgoletni predsednik, predvsem pa mentor, ki je s svojim osebnim zgledom vplival na številne smučarske generacije. Njegov prispevek na področju športa in rekreacije v Občini Domžale je neizmerljiv. Ves čas si je prizadeval za razvoj športa po celotni občini ter za zagotavljanje primernih pogojev še posebej za mlade ter člane ostalih športnih klubov in društev. Za svoje delo je prejel več priznanj, med njimi izstopata Bloudkovo priznanje in priznanje za življenjsko delo na področju športa v Domžalah.
Več o ostalih nagrajencih si preberite v objavljenem prispevku.
Sodelovanje s krajevnimi skupnostmi – aktivnosti, ki so že zaključene in ki bodo realizirane predvidoma do konca leta 2023.
OBČINA JE TUDI SODELOVANJU S KRAJEVNIMI SKUPNOSTMI ODPRLA VRATA NA STEŽAJ
Na prvem srečanju s predstavniki krajevnih skupnosti, ki je potekalo v sredo, 22. februarja 2023, v sejni sobi Občine Domžale, sta oba podžupana Matej Primožič in Borut Ernestl skupaj z županjo mag. Renato Kosec povabila predstavnike krajevnih skupnosti k sodelovanju. Dva meseca kasneje, v ponedeljek, 24. aprila 2023, na redni mesečni novinarski konferenci Občine Domžale, je Borut Ernestl pojasnil, da so bili uspešni in da se je sodelovanje s krajevnimi skupnostmi dobro začelo: »Predstavniki krajevnih skupnosti so bili sprva zadržani. Kmalu pa so se začeli na nas obračati s konkretnimi predlogi in vesel sem, da smo nekaj manjših izzivov že zaključili oziroma bodo v kratkem realizirani.« Posebej je opozoril, da je bilo v teh dveh mesecih najtežje vzpostaviti najprej redno komunikacijo in nato zaupanje na strani krajevnih skupnosti, saj je bilo v preteklosti zanje ter projekte krajank in krajanov manj posluha.
Borut Ernestl je v uvodu predstavitve pojasnil, da projekti, ki jih izvajajo s krajevnimi skupnostmi navadno niso večji oziroma pomembni za celotno občino, so pa bistvenega pomena za kvaliteto bivanja občank in občanov na določenem območju: »S tem, ko na današnji novinarski konferenci, ki je namenjena občinskemu prazniku, govorimo o sodelovanju s krajevnimi skupnostmi, želimo pokazati, da hočemo in da znamo prisluhniti občankam in občanom ter da znamo skupaj z njimi oziroma z njihovimi predstavniki, člani krajevnih skupnosti, najti primerne rešitve in jih tudi realizirati.« Poudaril je, da, čeprav je od prvega sestanka s predstavniki krajevnih skupnosti minilo le dva meseca, so že uspešno zaključili kar nekaj predlogov oziroma pozivov.
Sodelovanje s predstavniki krajevnih skupnosti pa ni omejeno le na manjše investicije in projekte. Županja mag. Renata Kosec je napovedala, da bo predstavnike krajevne skupnosti redno vabila tudi na srečanja z investitorji, ki na območju posamezne krajevne skupnosti načrtujejo večje investicije. V tem trenutku je med omenjenimi investicijami najbolj aktualna gradnja večstanovanjskih objektov v Mačkovcih. Mag. Renata Kosec je pojasnila: »Na srečanje z investitorji so bil povabljeni tudi predstavniki krajevne skupnosti, saj je investicija, ki je načrtovana, zahteven poseg v lokalno skupnost in bo močno vplivala na vse v bližnji okolici. S predstavniki krajevnih skupnosti smo prisluhnili investitorjem in jih opozorili, da trenutna družbena, prometna in druga infrastruktura ne sledi načrtovani investiciji ter da je potrebno pri načrtovanju upoštevati tudi področje ohranjanja narave. Za to območje to pomeni, da se v kar največji možni meri ohranjajo in načrtujejo zelene površine znotraj naselja ter da se upošteva varovalni pas ob potoku Mlinščica.« Županja je na uvodnem sestanku omenila, da po načrtih, ki jih imajo investitorji, naj bi se na območju investicije v naslednjih petih do desetih letih priselilo okoli 2.000 novih prebivalcev: »Pomembno je, da se bodo takrat vsi dobro počutili, tako nove občanke in občani kot vsi, ki danes že bivajo na tem območju. To pa lahko dosežemo le z dogovorom in sodelovanjem.« Županja je tudi dodala, da bo predstavljena praksa sodelovanja s krajevnimi skupnostmi veljala tudi za druga območja, kjer se načrtujejo večje investicije, ki bi lahko posegle v kvaliteto bivanja občank in občanov na območju, saj je potrebno pri načrtovanju in izvedbi investicij slediti interesom širše občinske javnosti. Vsi omenjeni projekti bodo zato tudi javno predstavljeni občankam in občanom.
1. SREČANJA PODJETNIŠKEGA KLUBA DOMŽALE
Občina Domžale je na pobudo županje mag. Renate Kosec, 13.4.2023 organizirala 1. srečanje Podjetniškega kluba Domžale. Vabilu se je odzvalo 23 direktorjev srednjih in velikih podjetij iz Domžal. Z udeleženci srečanja smo razpravljali o povezovanju podjetij z lokalno skupnostjo, o kadrovski problematiki s katero se srečujejo podjetja, o nujnosti uvedbe finančnega opismenjevanja v osnovne in srednje šole ter o bodočem sodelovanju podjetij pri pripravi strategiji gospodarskega razvoja občine.
Na prvem srečanju Podjetniškega kluba Domžale je bil glavni govorec uspešen podjetnik Joc Pečečnik, ki je zbranim predstavil delovanje Slovenian Bussines Cluba – SBC in svoje izkušnje pri sodelovanju z lokalnimi skupnostmi.
Občina Domžale ustvarja ugodno podporno okolje tudi za mikro in mala podjetja. S subvencionirano obrestno mero za podjetniška posojila na leto zagotavljamo do 1,5 mio EUR posojilne mase za mikro in mala podjetja. S sofinanciranjem delovanja Obrtno podjetniške zbornice Domžale smo dali zagon številnim novim, inovativnim produktom.
Pod točko razno je bilo predstavljenih še nekaj informacij
PREDSTAVITEV APLIKACIJE SiON
Podžupan Matej Primožič je predstavil tudi aplikacijo SiON, kamor se je priključila Občina Domžale. Slovenske informativne občinske novice (SiON), ki prinašajo vse pomembne informacije in obvestila o dogajanju v naši občini. Uporabniki bodo pridobili informacije, kontakte, dogodke in obvestila, mi pa vaše povratno mnenje. Naložite si brezplačno SiON aplikacijo in bodite obveščeni, kadar je potrebno, za tisto kar želite, na enem mestu.
V OBČINI DOMŽALE SVETNICE IN SVETNIKI PREKINILI TOČKO O DVIGU CEN PROGRAMOV VRTCEV IN S TEM OGROZILI DELOVANJE KONCESIJSKEGA VRTCA V OBČINI
V Občini Domžale delujejo trije zavodi, ki izjavljajo javno službo predšolske vzgoje, dva javna zavoda, Vrtec Domžale in Vrtec Urša ter zasebni zavod Vrtec Dominik Savio Karitas Domžale, ki izvaja program s koncesijo. V letu 2022 je občina obema javnima zavodoma izven cene programa vrtca financirala preko 350.000 evrov, pa vendar sta vrtca poslovala z izgubo v skupni višini okoli 90.000 evrov. Vrtec Dominic Savio je koncesijski vrtec in zato do omenjenih dodatnih sredstev ni opravičen. Mag. Renata Kosec je pojasnila: »Cene za programe v vrtcih v občini morajo biti enotne, zato je pomembo, da zagotovimo nemoteno delovanje vseh treh zavodov in sledimo predlogom, ki so jih v zvezi z dvigom cene pripravile strokovne službe vseh treh zavodov. Celotnega stroška tokratnih podražitev materialov in storitev ter dela ne more več kriti občina, saj bo s tem ogrozila svoje projekte.« Županja je pojasnila, da v primeru, da do dviga cen ne bo prišlo, se lahko zgodi, da bo koncesijski vrtec ob koncu šolskega leta zaprl svoja vrata, kar pomeni, da bo skoraj 90 otrok ostalo brez vrtca.
Pravilnik o metodologiji za oblikovanje cen programov v vrtcih, ki izjavijo javno službo predvideva, da se cene programov usklajujejo enkrat leto in sicer v primeru, da pride do bistvenih sprememb višine posameznih elementov cene programov ter da morajo biti cene v vseh zavodih, ki izvajajo javno službo predšolske vzgoje enake.
Stroški za izvedbo programa v vrtcih so se v letu 2022 povišali, predvsem ker so se povišali stroški dela in ker se je spremenila struktura košarice živil.
Strošek dela predstavlja pomemben delež v ceni programa vrtca, zato je višja minimalna plača, višji regres za prehrano med delom, višji regres za letni dopust, višja minimalna premija KDPZ za javne uslužbence, dvig plačne razrede vsem zaposlenim s 1.4.2023, napredovanje javnih uslužbencev v plačne razredne in nazive, vplivalo tudi na ceno programov v vrtcih.
Stroški programov so višji tudi, ker je po ZeJN -3B potrebno v košarico vključiti minimalni 15 odstotni delež ekoloških živil in minimalno 20 odstotni delež živil iz sheme kakovosti, kar pomeni dvig cene košarice živil.
Primer dviga cene programa za vrtce: za 2. starostno skupino za 5. plačilni razred to pomeni povišanje za nekaj manj kot 20 evrov.
Mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale, je pojasnila, da so si župani prizadevali za drugačne rešitve: »Skupnost občin Slovenije je na omenjene podražitve opozarja državo in prizadevali smo si, da se dvig stroškov upošteva pri povišanju povprečnine.«
Županja je na novinarski konferenci povedala: »Prekinjena točka na 5. seji Občinskega sveta Občine Domžale se bo nadaljevala na naslednji seji in pričakujem, da bodo svetnice in svetniki potrdili predlagane sklepe. Tako bosta oba javna zavoda in tudi vrtec s koncesijo lahko nemoteno opravljali svoje delo.«
Sledi:
o Dan odprtih vrat Urada županje, ki bo v sredo, 26. aprila 2023, dopoldan od 10.00 do 12.00 in popoldan od 15.00 do 17.00. Vljudno vabljeni.
Občina Domžale, Urad županje