Dob praznuje 800 let
Po današnjem vedenju velja, da je bil Dob pisno prvič omenjen 25. januarja 1223, beremo v Historični topografiji Kranjske. Tako Dobljani in Dobljanke letos praznujejo 800-letnico svojega kraja. V sklopu praznovanja potekajo številne prireditve. V počastitev krajevnega praznika je v četrtek, 1. junija 2023, potekala Slavnostna akademija ob 800-letnici Doba, in sicer v dvorani novega Gasilskega doma.
Prisotne je uvodoma pozdravil Marijan Smolnikar, predsednik Krajevne skupnosti Dob, o zgodovini kraja pa je spregovoril zgodovinar Blaž Otrin. K odlični izvedbi prireditve sta prispevala tudi Pevski zbor Osnovne šole Dob in Banda citrarska s Klemnom Torkarjem. Dogodek sta povezovala Žiga Kosmatin in Maja Maselj.
Ob tej priložnosti je krajane in krajanke nagovorila mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale. Spodaj objavljamo njen govor v celoti.
»Spoštovane Dobljanke, spoštovani Dobljani,
na domači kraj se navežemo na nek poseben način. Domačnost je najbrž najbolj v tem, da nam je vse v okolici samoumevno in je tam vedno prisotno – to je lahko na primer jutranje prebujanje z zvonjenjem bližnje cerkve, vrvež otrok, ki zgodaj hodijo mimo naše hiše in so na poti v šolo, to sta sosed in soseda, s katerima pred odhodom na delo na kratko poklepetamo, izmenjamo dobro voljo in pripravljenost na nov dan. A to je šele jutro. Najlepše je, pravijo, vrniti se domov … Pravijo pa tudi, da je včasih treba iti, da se lažje in še raje vrnemo, da znamo ceniti to, kar imamo, pa se tega niti ne zavedamo. In četudi mislimo, da svoj kraj že docela poznamo, nas lahko kaj prijetno preseneti, če se za trenutek ustavimo in tistemu samoumevnemu namenimo pozornost, hvaležnost. Potem si vendarle lahko priznamo, da nas kraj, v katerem bivamo ali bolje sobivamo, odločilno krepi in vsak dan opolnomoči za življenje.
In danes, spoštovani in spoštovane, vašemu kraju namenjam prav te vrste pozornost – še zdaleč ni samoumevno, da imate v Dobu toliko aktivno delujočih športnih, turističnih, kulturnih in drugih pomembnih organizacij, uspešne podjetnike in obrtnike, številne prostovoljce in prostovoljke, osnovno šolo in vrtec. Vse te skupnosti in raznovrstna prizadevanja za izgradnjo in negovanje kraja zadovoljnih ljudi pa so zrasla iz prepoznanja potreb vaše skupnosti, iz pozornosti, ki ste jo vi in vaši predhodniki namenili drug drugemu in kraju, ki je le tako lahko polnomočen. Po današnjem védenju velja, da je bil Dob pisno prvič omenjen 25. januarja 1223 – tako je zabeleženo v Historični topografiji Kranjske. In danes, tu, spoštujem in občudujem vašo medsebojno povezanost in si štejem v čast, da vas lahko nagovorim ob rojstnem dnevu vašega kraja, ki to leto slavi 800 let.
Poudarila sem posebno pozornost, ki jo moramo nameniti domačemu, poznanemu, samoumevnemu in ki nam nadene drugačen pogled na vsakdanje, to pa šele tako postane prepoznano kot posebej vredno. Priložnosti, kot je današnja, pa so zato še kako primerne. In če kdo, nam nemara prav prišlek uspe vzbuditi ta poseben pogled na domač kraj. Če bi se Dobljan z njim sprehodil po kraju, bi mu gotovo ponosno povedal, da se v Dobu lahko pohvalite s Kulturnim domom na Močilniku in pripadajočim letnim gledališčem, pot bi nemara nadaljevala kar po parku, v katerem stoji čebelnjak Čebelarskega društva Dob Krtina, mimo krasne dobske župnijske cerkve sv. Martina bi se po ulicah sprehodila ob pogovoru o uspehih domačega Nogometnega kluba Dob in Prostovoljnega gasilskega društva Dob, se pomudila pri starejših občanih društva Naš dom, dalje bi zavila proti Osnovni šoli Dob, ki se ponaša s številnimi generacijami uspešnih učenk in učencev, se srečala s prostovoljci, ki delujejo v okviru izpostave Rdečega križa, in občudovala razgled na okoliška polja in Kamniško-Savinjske Alpe. Dobljan bi se gotovo pohvalil tudi z nedavno pridobitvijo – Krajinskim parkom Češeniške in Prevojske gmajne, prišleka pa usmeril k okoliškim turističnim društvom, gotovo tudi na pot k Jamarskemu domu na Gorjuši. Domačin bi ob koncu kot pošten gostitelj večkrat poudaril, naj se prišlek še kdaj vrne v Dob in se spozna tudi z drugimi uspešnimi organizacijami, podjetniki in obrtniki. Nazadnje pa bi gotovo posedela pod enim izmed hrastov, v senci, ob domačih dobrotah, in prisluhnila zgodbam mimoidočih krajanov. Med njimi bi se našli tako tisti, ki jim je Dob dom že od ranih dni in s seboj nosijo dediščino predhodnikov, pa tudi tisti, ki so v teh zares čudovitih koncih prepoznali dobre pogoje za kvalitetno bivanje in tu našli nov dom.
Ob tej slavnostni priložnosti bi rada izkazala hvaležnost za dobro preteklo sodelovanje Občine Domžale z dobsko krajevno skupnostjo, enako odlično pa bomo, tako verjamem, sodelovali tudi v prihodnje. Vesela sem, da bomo prav jutri, ob reki Rači, ob praznovanju 800-letnice kraja skupaj zasadili dob. S to vrsto hrasta – ki že 800-let uspeva tudi v vašem imenu – bomo, dragi Dobljani in Dobljanke, počastili častitljivo zgodovino in zrli v skupno prihodnost Doba. Če si je treba, da bi sploh lahko cenili vse tisto, kar nam je v življenju samoumevno, nadeti posebna očala prišleka, potem je treba tudi priznati, da le domačin ve, kaj pomeni imeti korenine, nadaljevati in skrbeti za zapuščino minulih generacij. In v teh dneh bomo skupaj segali h globokim in bogato razvejanim dobskim koreninam in bili posebej pozorni na to, kako te napajajo življenje tu in zdaj. Da bi le ostali tako dobro povezani in predani sodelovanju, temelju, tako rekoč koreninam vsake vztrajne rasti uspešnih skupnih projektov.
Spoštovani, spoštovane, izrekam iskrene čestitke Dobu in mu želim še mnogo dobrega v prihodnje.«
V petek, 2. junija je sledila povorka in zasaditev hrasta, ki ga je Krajevni skupnosti v dar poklonila Občina Domžale na čelu z županjo mag. Renato kosec. Pri zasaditvi pa je sodeloval podžupan Borut Ernestl. Praznovanje so pretekli vikend zaokrožili še s sveto mašo.
Občina Domžale
Foto: Tadej Majhenič