POGOVOR »KO SE PREKINEJO POTI« OB SVETOVNEM DNEVU MOKRIŠČ
Ob svetovnem dnevu mokrišč, 2. februarja 2024, je na Občini Domžale potekal pogovor županje mag. Renate Kosec z gostjama Špelo Kaplja in Nejo Meto Rojc iz društva za poglobljeno ekologijo Terra Anima, namenjen ozaveščanju o pomenu in možnostih ohranjanja mokrišč. Pogovor "Ko se prekinejo poti" je tekel tudi o prihajajoči akciji reševanja oziroma prenašanja žab, županja Občine Domžale pa je ob koncu iz rok gostij prevzela peticijo za varovanje Želodnika.
Mokrišča so eden izmed svetovno najbolj ogroženih ekosistemov, predvsem zaradi izsuševanja, prekomerne rabe vode in drugih virov onesnaževanja, v zadnjih letih tudi zaradi podnebnih sprememb. Njihovo ohranjanje je pomembno, saj gre za zibelko biotske raznovrstnosti. Približno 40 odstotkov rastlinskih in živalskih vrst na svetu se nahaja v mokriščih. Mokrišča so tudi vir pitne vode in hrane ter so izjemnega pomena za blaženje in prilagajanje na podnebne spremembe, ter za zdravje, rekreacijo in dobro počutje ljudi. Delujejo kot spužve, saj absorbirajo odvečno vodo v času obilnega deževja ali poplav in jo počasi sproščajo v času suše.
Kot je uvodoma dejala Špela Kaplja, so mokrišča najbolj občutljiva in najbolj dragocena, po drugi strani pa ena najbolj ogroženih ekosistemov na svetu. »V zadnjih letih smo jih v Evropi izgubili praktično 90 odstotkov, torej izginjajo, izumirajo. Sama raje, kot besedo mokrišča, uporabljam besedo »moč-vir-je«, ki nazorno predstavlja njihov pomen: so vir (življenjske) moči.«
Neja Meta Rojc se je zahvalila županji za priložnost, da se o mokriščih javno spregovori in ozavešča o njihovem pomenu. Tudi mlajše, saj so mokrišča edinstvene naravne učilnice. »So ključnega pomena, da otroci sploh pridejo v stik z življenjem. Ne le, da živijo za zasloni. Mokrišča so prostori, kjer življenje še je.« Ena izmed čudovitih možnosti za spoznavanje mokrišč v domžalski občini je poučna pot Blata-Mlake.
V drugem delu pogovora je beseda tekla o pomembnih prebivalcih mokrišč, redkih živalskih in rastlinskih vrstah, predvsem pa o žabah. Te se spomladi odpravljajo po ustaljenih, a prekinjenih poteh, preko cest proti mlakam, v katerih so začele svoja življenja, da bi odložile svoja jajčeca. V Sloveniji je približno 2000 zanje nevarnih točk oziroma prehodov. Na takšnih prehodih prostovoljci rešujejo žabe s postavljanjem ograj in prenašanjem žab. Vsako leto jih je prenesenih okoli 50.000. Podhodi s stalnimi ograjami, kot jih imamo tudi v občini Domžale, pa omogočajo dolgoročnejšo rešitev. Žabe je nujno potrebno ohranjati. »So kot računalniški, protivirusni program proti boleznim, saj skrbijo za ravnovesje med žuželkami,« je povedala Neja Meta Rojc in dodala: »Deset let jih že prenašamo in populacija žab se vsako leto zmanjša za eno do dve tretjini.« Letos bo v občini Domžale prenašanje potekalo morda že sredi februarja oziroma v začetku marca, traja pa običajno en mesec. Po mnenju gostij bo največ pomoči potrebne med Rovami in Radomljami ter pri gradu Krumperk. Županja mag. Renata Kosec je napovedala, da se bo akciji pridružila tudi Občina Domžale.
Ob koncu pogovora je županja Občine Domžale mag. Renata Kosec prevzela »Peticijo za varovanje Želodnika ter spremembo načrtovane gradnje občinske poslovne cone in državne ceste na tem področju« z več kot 840 podpisov, ki jo je predala Špela Kaplja kot predstavnica pobudnikov - Civilne Iniciative za ohranitev Želodnika. Območje je bilo skupaj s celotnim gozdom Češeniške in Prevojske gmajne prepoznano kot ekološko pomembno območje, vendar zaradi načrtovanih gradenj poslovne cone in cestne povezave Štajerska-Gorenjska ni bilo vključeno v Natura 2000 območje in krajinski park. Razglasitev krajinskega parka Češeniške in Prevojske gmajne je pomemben dosežek, h kateremu so prispevali lokalni prebivalci, Zavod za varstvo narave, civilna iniciativa za zaščito območja, ustanovljena s strani društva Terra Anima, Občina Domžale in Ministrstvo za naravne vire in prostor. Prizadevanja za ohranitev in varovanje mokrišče se nadaljujejo. Na Občini Domžale je Odbor za prostor in varovanje okolja konec lanskega leta podal pobudo za preučitev izbranih območij v občini, ki bi se jih po potrjeni strokovni oceni uvrstilo na seznam barij, šotišč in mokrišč, zavarovanih z odlokom Občinskega sveta Občine Domžale.
Pogovora »Ko se prekinejo poti« so se med drugim udeležili učenci Osnovne šole Rodica in Osnovne šole Venclja Perka Domžale z učitelji, posamezni občinski svetniki, mladi župan Aljaž Praznik, okoljevarstveniki ter tretja ključna članica ekipe Terra Anima Tina Demšar.