OBČINA DOMŽALE BO SOFINANCIRALA NADGRADNJO CČN DOMŽALE - KAMNIK
V Domžalah so v petek, 26. julija 2024, v prostorih Centralne čistilne naprave Domžale-Kamnik slovesno podpisali pogodbi za izvedbo zahtevnega investicijskega projekta »Nadgradnja procesa obdelave blata na CČN Domžale-Kamnik«. Skupna vrednost investicije znaša 6.259.200 EUR brez davka na dodano vrednost, skladno s podpisano medobčinsko pogodbo in solastniškimi deleži pa jo bodo sofinancirale občine lastnice: Domžale, Kamnik, Mengeš, Cerklje na Gorenjskem, Komenda in Trzin. Občina Domžale bo prispevala največji delež, dobrih 37 odstotkov oziroma okoli 2.330.000 EUR, in bo skupaj s Kamnikom pokrila večinski, skoraj 69 odstotkov naložbe.
Z gradbenim podjetjem RIKO d.o.o. je bila podpisana pogodba v vrednosti 6.194.200 EUR za izvedbo gradnje, ki bo zaključena predvidoma aprila 2026. Za nadzor izvedbe gradbenih, inženirskih in strojnih del je bilo izbrano podjetje PROJEKT d.d., vrednost pogodbe pa znaša 65.000 EUR.
Direktorica CČN Domžale – Kamnik dr. Marjetka Levstek je ob tej priložnosti poudarila: »Nadgradnja obdelave blata je za CČN še en zelo pomemben mejnik k zagotavljanju ustreznega in učinkovitega zagotavljanja obvezne občinske gospodarske javne službe čiščenja odpadne vode. Količina blata se bo zmanjšala za 70 odstotkov, kar bo znižalo stroške za oddajo blata in povečalo možnosti oddaje prevzemnikom. S to investicijo se postavljamo ob bok modernim čistilnim napravam v Nemčiji in Avstriji, kjer vse velike čistilne naprave stremijo k postavitvi sušilnih naprav in skupnih monosežigalnic z namenom pridobivanja fosforja iz pepela.«
Investicija poleg izvedbe projektne ter okoljske dokumentacije ter gradbenih del vključuje še strojno tehnološko opremo, kotlovnico na lesno biomaso, elektro instalacije in opremo, zagon ter poskusno obratovanje in nadzor. Med glavno tehnološko opremo za proces obdelave blata sodi sušilna naprava podjetja HANS BINDER, ki bo lahko na lokaciji CČN Domžale – Kamnik obratovala neprekinjeno 24 ur na dan do 330 dni oziroma 8.000 ur na leto. Naprava vsebuje dvostopenjski kontejnerski tračni sušilnik s kapaciteto do 800 kg/h izparele vode in vstopne vlage od 25 do 32 % suhe snovi. Suha snov blata na izhodu bo znašala okoli 91 %, operativna temperatura sušenja pa bo znašala okvirno 93 °C. Sušilna naprava skladno z tehničnimi merili, navedenimi v razpisni dokumentaciji, v predloženi ponudbi jamči energetsko učinkovitost. Za obdelavo zraka so v podjetju RIKO ponudili izdelka podjetja SCHULZ, in sicer dvostopenjski kemični pralnik plina ter pripadajoči biofilter. Toploto za sušenje bo zagotavljala kurilna naprava na lesno biomaso podjetja FROLING ter viški toplote iz obstoječe kogeneracije. Vsa ključna oprema prihaja od uveljavljenih proizvajalcev iz Nemčije, Avstrije in Švedske. Projekt vključuje še druge ključne elemente, kot so zalogovnik zgoščenega blata s podzemno strojnico, gradnjo glavnega objekta za sušenje blata ter pripadajočo pomožno opremo, skladiščni prostor v objektu sušenja in z zunanjim nadstreškom, ter zalogovnik in skladiščni prostor lesne biomase.
CČN Domžale ‐ Kamnik je po zmogljivosti četrti največji sistem v Sloveniji, ki z zbiranjem in učinkovitim čiščenjem odpadnih voda z območja občin Domžale, Kamnik, Mengeš, Komenda, Trzin in Cerklje na Gorenjskem skrbi za kakovostno varovanje okolja in vodotoka Kamniška Bistrica. Iz šestih občin sprejema komunalno, padavinsko ter industrijsko odpadno vodo, greznične gošče in mulje malih komunalnih čistilnih naprav ter tekoče in biološko razgradljive odpadke. Z nadgradnjo od leta 2016 dalje CČN izvaja terciarno čiščenje in iz odpadne vode poleg organskih učinkovito odstranjuje dušikove in fosforne snovi.